0532 064 04 17
lodosgranit@gmail.com
Lodos granit

MERMER, GRANİT VE KUVARS ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

MERMER, GRANİT VE KUVARS ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

MERMER, GRANİT VE KUVARS ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

MERMER, GRANİT VE KUVARS ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

Mermer, granit ve kuvars, mutfak ve banyo tezgahlarında sıklıkla kullanılan üç malzemedir. İki tanesi doğal, biri suni, ancak günümüzün üretim teknolojisi ile farkı çıplak gözle görmek neredeyse imkansız olabilir.

 

MERMER

mermer-1_800x600mermer-2_800x600mermer-3_800x600mermer-4_800x600

Mermer, dünyadaki en zarif doğal taşlardan biridir. Yüzyıllardır krallara uygun saraylar ve tanrılara adanmış heykeller inşa etmek için kullanılmıştır.

Mermer taş tüm safsızlıklardan arınmışsa düz beyaz olacaktır. Ancak çoğu mermer başka mineraller içerir ve mavimsi, gri, pembe, sarı veya siyah olabilir. Yine de renkler keskin olmayacak. Diğer parlak ve canlı renkler, muhtemelen bunun insan yapımı olduğunu veya diğer malzemelerle karıştırılmış doğal bir taş olduğunu gösterir.

Gerçek mermer aynı zamanda benzersiz bir parlaklığa sahip olacaktır. Bu genellikle sentetik taşlarda küçük cam parçaları ve diğer malzemeler eklenerek çoğaltılır, ancak aynı kalıcı mermer parlaklığını taşımaz.

Mermer, binlerce yıllık ısı ve basınçla doğal olarak yapılır. Diğer minerallerin renkleri, tekrar eden veya simetrik desenler olmadan ve değişen derinlik ve boyutlarda taş boyunca damarlar veya girdaplar şeklinde görünecektir. Mermer aynı zamanda biraz yarı saydamdır, genellikle yüzeyin birkaç milimetre ötesini görmenize izin verir ve bu da malzemeye daha fazla derinlik verir.

Mermerin hem sanatçılar hem de mimarlar arasında bu kadar popüler olmasının nedeni, nispeten yumuşak olması ve kesilip yontulmasının kolay olmasıdır. Gerçek mermere bakıp bakmadığınızı anlamanın en güvenilir yolu, bıçak gibi keskin bir şeyle keserek sertliğini test etmektir. Gerçek bir mermer üst kısım, zamanla çizikler ve aşındırma gösterecektir. Mermer bir üste bir bıçak çizerseniz (bunu levhanın alt tarafında yapın!) Ve hasarı görmezseniz, yüzey muhtemelen granit veya üretilmiş taştır.

 

GRANİT

granit-3-2_800x600granit-2-2_800x600granit-2-3_800x600granit-4-2_800x600

 Bir başka doğal taş olan Granit de binlerce yıldır bina, köprü ve anıtlarda kullanılmaktadır. ABD Başkanları George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln'ün ünlü heykeli Rushmore Dağı, Güney Dakota tepelerinde bir granit çıkıntıya yontulmuştur. Feldspat, kuvars ve mika gibi farklı mineraller içerdiği için granit birçok renkte olabilir, ancak en yaygın olanları beyazlar, griler, kırmızılar ve kahverengidir.

Bu bir "fanerit" kayadır, yani çıplak gözle ayırt edilebilecek kadar büyük kristaller ve mineral yığınları içerir. Bir granit levhaya baktığınızda, taşı oluşturmak için bir araya gelen benekli bir desende çeşitli parçalar göreceksiniz.

Bazı granitler, mermere benzer şekilde daha damarlı bir görünüme sahiptir, ancak yakından bakarsanız, renk yamaları belirgin çizgilerden ziyade daha grenli, bulanık bir görünüme sahip olma eğilimindedir. Mermerin aksine, granit tamamen opaktır, bu nedenle yalnızca yüzeyin en dıştaki katmanını görürsünüz.

Yine, sertliğini bıçakla keserek test etmek, granite mi yoksa mermere mi baktığınızı belirlemenin başka bir yoludur. Bununla birlikte, granit ve kuvars arasındaki farkı söylemek, hiçbiri çizilmeyeceği için biraz daha keskin bir göz gerektirir.

 

KUVARS

kuvars-1_800x600kuvars-2_800x600kuvars-3_800x600kuvars-4_800x600

Kuvars doğal olarak oluşurken, kuvars tezgah insan yapımıdır. Bir kuvars tezgah yapmak için, üreticiler öğütülmüş kuvars taşı (yaklaşık yüzde 90) ve reçineler ve polimerlerin (yaklaşık yüzde 10) bir karışımını kullanmalıdır.

Birçok "kuvars tezgah", öğütülmüş granit, mermer ve diğer doğal taşların bir karışımı olabilir. Bunlar daha doğru bir şekilde tasarlanmış taş olarak adlandırılır.

Kuvars tezgahlar, görünüşte sonsuz çeşitlilikte renk ve desenlerde gelir. Gerçek bir taşa mı yoksa üretilmiş bir tezgaha mı baktığınızı anlamak için tezgahın üzerindeki desene dikkatlice bakın. Her granit veya mermer levha benzersizdir; doğal taş ise, taşın iki alanı tam olarak aynı görünmeyecektir. Kuvars levhalar üretildiğinden, desen ve dokularda çok az değişiklik ile oldukça tekdüze bir renge ve tutarlılığa sahip olma eğilimindedirler. Bununla birlikte, yeni mühendislik kuvars levhaları yöntemleri ortaya çıktıkça, malzeme ile yapılabileceklerin olanakları her zaman genişliyor ve bu da tespit edilmesini zorlaştırıyor.

 

Yorumlar