0532 064 04 17
lodosgranit@gmail.com
Lodos granit

Kuvars Nedir ?

Kuvars Nedir ?

Oldukça saf silisyum dioksit kristallerine verilen addır. Özgül ağırlığı 2,65 g/cm³, sertliği 7 olan kuvarsa doğada çok rastlanır. Heksagonal sistemde kristalleşen kuvars, doğada kristal ya da amorf h

Kuvars Nedir ?

Kuvars Nedir ?


Oldukça saf silisyum dioksit kristallerine verilen addır. Özgül ağırlığı 2,65 g/cm³, sertliği 7 olan kuvarsa doğada çok rastlanır. Heksagonal sistemde kristalleşen kuvars, doğada kristal ya da amorf halde bulunabilir. 

Kimyasal yapısı, silisyum ve oksijenden oluşur. Eski çağlarda sihir yapmak için kullanılırken, günümüzde tedavi amaçlı kullanılan taşların başında gelir. Kuvars taşı denildiğinde akla tek bir taş değil de, çok geniş bir taş ailesi gelmelidir. Çünkü çok sayıda çeşidi vardır ve bunlardan bazıları artık kendi adıyla anılmaya başlamıştır. Sitrin, ametist, krizopraz bunlardan bazılarıdır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar, aktive eder aynı zamanda biriktirir. Düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır. Bugün kuvars modern teknolojik yöntemlerle farklı alanlarda kullanılmak üzere farklı ürünlere dönüştürülmektedir. Örneğin mermer ve granitin kullanıldığı mutfak ve banyo tezgahı, zemin döşeme gibi alanlarda kuvars günümüz yaşantısının olmazsa olmazı haline gelmekte, her geçen gün daha çok karşımıza çıkmaktadır.Bu tarz ürünlerde içeriğinin minimum %93’ü kuvars, az miktarda polyester reçine bağlayıcı veya beyaz çimento bağlayıcı pigmentlerle sıkıştırılarak kullanıma uygun hale getirilir. Bu sayede kuvars kompoze taşlara eşsiz sağlamlık ve dayanıklılık kazandırılır. Kuvars kompoze taşlar, granite ve mermere en iyi alternatif üründür. Granit, mermer gibi doğal taşa alternatif bir tasarım ürünü olarak ortaya çıkan kuvars esaslı kompoze taşın dünya çapında ve ülkemizde talebi hızlı bir şekilde artmaktadır.